Risk Almayı Biliyor musunuz?

Risk Almayı Biliyor musunuz?

Risk Almayı Biliyor musunuz?

Yatırım hesabınız ne durumda? Kendinizi bunalmış, hüsrana uğramış ve tüm bu “yatırım meselesini” havluya atmaya hazır hissediyor musunuz? Eh, bugünün dersi, eğer doğru bir şekilde anlaşılır ve uygulanırsa, büyük olasılıkla, yatırım hesabınızı tam anlamıyla kaydetmeniz ve yeniden oluşturmaya başlamanız için ihtiyacınız olan bilgiyi sağlayabilir.

 

Muhtemelen, piyasalarda para yatırım yapan veya piyasalarda “spekülatif” olan insanların %90 ila 95’inin uzun vadede başarısız olduğunu duymuşsunuzdur. Bu kitlesel başarısızlığın birçok nedeni olabilirken, diğerlerinin altında yatan birincil neden, genellikle zayıf veya risk yönetimi becerilerinin olmamasıdır. Çoğu zaman, tüccarlar risk yönetimini ve bunun ne kadar önemli ve güçlü olduğunu bile anlamazlar.

 

Bu nedenle, bugünün dersinde, görünüşte “sıkıcı” olan risk yönetimi konusuna dalacağız (ama aslında PARA KAZANMAYI seviyorsanız bu çok ilginç). Diğer her şeyi, tüm heyecanı, tüm yatırım “sistemlerini” unutun, çünkü aşağıda okuduğunuz gibi size yatırım “bulmacasının” en önemli parçasını açıklayacağım ve göstereceğim…

 

Kazanmaya Hazır Olmadığınız Bir ‘Savaş’ Başlatmayın.

Yatırım başarısının esasen üç ana yönü vardır: grafik okuma, fiyat eylemi yatırım veya seçtiğiniz yatırım stratejisi ne olursa olsun teknik yetenek (çeşitli nedenlerle fiyat eylem stratejilerini açıkça kullanıyorum ve öğretiyorum), para yönetimi “ sermaye koruma” ve yatırım başına ne kadar TL riske atacağınız, pozisyon boyutlandırma, zararı durdurma yerleşimi ve kar hedefleri gibi şeyleri kapsar. Sonra, zihinsel taraf veya yatırım psikolojisi vardır ve bu üç şey, teknik, para yönetimi ve zihinsel, birbiriyle bağlantılıdır ve iç içe geçmiştir, öyle ki biri eksikse, diğer ikisi aslında hiçbir şey ifade etmez.

 

Bugün açıkçası para yönetimine odaklanıyoruz ve dürüstçe bana sorarsanız, yukarıda tartışılan 3 parçadan en önemlisi para yönetimi olduğunu söyleyebilirim. Niye ? Basit: Yeterince para yönetimine odaklanmıyorsanız ve bununla düzgün bir şekilde ilgilenmiyorsanız, zihniyetiniz tamamen yanlış olacak ve sahip olduğunuz teknik grafik okuma yeteneği ne olursa olsun, Para ve Akıl parçaları yerinde olmadan esasen işe yaramaz.

 

Bu nedenle, zor kazanılmış gerçek paranızla işlem yapmaya başlamadan önce kendinize bir soru sormalısınız: Gerçekten kazanmaya hazır olmadığınız bir yatırım ‘savaş’ı mı başlatıyorsunuz? Bu, çoğu tüccarın yaptığı ve çoğu tüccarın kaybettiği şeydir. Bu dersteki ve ileri yatırım kursumda genişlettiğim kavramları anlamıyorsanız, kazanmaya hazır değilsiniz.

 

Kaleyi Asla Korumasız Bırakmayın!

Bütün bir ordunun savaşa girmesi ve kaleyi tüm zenginlikleriyle (altın, gümüş, siviller) korumasız ve korumasız bırakması neye yarar? Bu yüzden her zaman yerinde bir savunma vardır. Bugünün ordusunda bile, herhangi bir ülkenin saldırmaya çalışması durumunda bekleyen ve izleyen yedekte her zaman bir “ulusal muhafız” vardır. Gerçek şu ki, insanlar HER ZAMAN kendileri için en önemli olanı savundular, öyleyse neden paranızı savunmuyorsunuz!?!?!

 

YATIRIM HESABINIZI ÖNCE ve her şeyden önce savunarak korur, uzatır ve BÜYÜTÜNÜZ. SONRA, gidip potansiyel kazanan işlemleri gerçekleştirirsiniz. Unutmayın, “yatırım için angajman kuralları 101”: Yatırımin “savaşına” çıktığınızda banka hesabınızı ASLA korumasız bırakmayın. Şimdi, bu bir trader olarak sizin için tam olarak ne anlama geliyor ve daha da önemlisi, bunu nasıl yapıyorsunuz?

 

Bu, kapsamlı bir yatırım planınız olana kadar gerçek parayla canlı yatırım başlamadığınız anlamına gelir. Yatırım planınız, yatırım başına riskiniz nedir gibi şeyleri detaylandırmalı? Herhangi bir yatırım potansiyel olarak ne kadar para kaybetme konusunda rahatsınız? Yatırım avantajınız nedir ve bir işlemde tetiği çekmeden önce grafiklerde neleri görmeniz gerekir? Tabii ki, bir yatırım planının çok daha fazlası var, ancak bunlar en önemli parçalardan bazıları. Daha fazla bilgi için kurslarımda sunduğum yatırım planı şablonuna göz atın.

 

Güçlü bir kazanma şansım olduğuna inanmadığım sürece asla “yatırım savaşına” girmem (birleşme olasılığı yüksek fiyat hareketi sinyali), ancak her zaman KAYBEDEBİLECEĞİMİ varsayıyorum (çünkü herhangi bir yatırım kaybedebilir) bu yüzden her zaman emin olurum savunmam da yerine oturdu!

 

 

  • 55
  • 12